Search

Whitburn Band Virtual Festival Schedule


We can confirm the schedule for the Whitburn Band Virtual Festival, which will take place on the weekend of Friday, June 25 to Sunday, June 27.


Thirty-seven bands from across Scotland will take part, with Whitburn Band also appearing in concert alongside Whitburn Heartlands and Whitburn Youth Band.


The festival, which will be presented by Professor Nicholas Childs, will all be broadcast for free on Whitburn Band’s YouTube channel.


FRIDAY, JUNE 25 (starting at 18:00 BST) FOURTH SECTION FOLLOWED BY THE THIRD SECTION


Fourth Section (Judges - Alison Hall, Chris Shanks, Caroline Farren) 1. Galashiels Town Band 2. Dunfermline Town Brass Band 3. MacTaggart Scott Loanhead Band 4. Kilmarnock Concert Brass Band 5. Newland Concert Brass 6. Coalburn Intermediate Band


Third Section (Judges - Scott Kerr, Caroline Farren, Holly Bennett)

1. Whitburn Heartlands Band 2. Langholm Town Band. 3. Dysart Colliery Silver Band


SATURDAY, JUNE 26 (starting at 18:00 BST) SECOND SECTION FOLLOWED BY THE FIRST SECTION


Second Section (Judges - Bryan Allen, Heather McMillan, Chris Shanks) 1. St. David's Brass 2. Broxburn and Livingston Band 3. Annan Town Band 4. Lochgelly Band 5. Selkirk Silver 6. Irvine and Dreghorn Brass


First Section (Judges - Scott Kerr, Chris Bradley, Evelyn Bradley)

1. Coalburn Silver Band 2. Newmilns and Galston Brass Band 3. Kingdom Brass 4. Campbeltown Brass 5. Johnstone Band


SUNDAY, JUNE 27 (starting at 16:00 BST) YOUTH/PERCUSSION SECTION, CHAMPIONSHIP SECTION, WHITBURN BAND CONCERT AND RESULTS


Youth/Percussion Ensembles (Judges - Holly Bennett, Heather McMillan, Evelyn Bradley)

1. Coalburn Bronze Band 2. Loanhead Brass Roots/Youth 3. St. David's Brass Youth Band 4. Irvine and Dreghorn Brass Youth Band 5. Perth and Kinross Schools' Percussion Ensemble 6. Scottish Borders Youth Brass Band 7. Whitburn Youth Band 8. Brass Sounds Inverclyde Youth Ensemble 9. Stranraer Brass Youth Band 10. Abbey Brass Jedforest 11. Riverside Youth Band 12. Kirkintilloch Youth Band 13. Coalburn Silver Band Percussion Academy


Championship Section (Judges - Bryan Allen, Chris Bradley, Alison Hall)

1. Dunaskin Doon Band 2. The Kirkintilloch Band 3. Kinneil Band 4. Bo'ness & Carriden Band


Gala Concert - Featuring Whitburn Band, Whitburn Heartlands Band and Whitburn Youth Band


Results for all sections


Everyone at Whitburn would like to thank Creative Scotland, Besson Brass, Just Music, Band Supplies Ltd. and the Scottish Brass Band Association for their support of the event.

226 views0 comments